نکات حین پرواز

در حین پرواز با هواپیما نکات بسیار مهمی وجود دارد که ما از آنها بی اطلاع هستیم
بسیاری از افرادی که سوار هواپیما می شوند بدون توجه به این نکات حساس، به سادگی از کنار آنها می گذرند.در این مقاله می خواهیم به بعضی از این مسائل که معمولا خدمه ی پرواز از آنها مطلع هستند بپردازیم، پس با ما همراه باشید.
افرادی که صبح زود پرواز دارند خیالشان راحت باشد که اصلا با تاخیر در پرواز مواجه نخواهند شد. پروازهای اول صبح بیشترین شانس پرواز سر وقت را دارند. علاوه بر آن، پتوهای تازه شسته شده فقط به مسافرین اولین پرواز داده میشود و پس از آن پتوها مجدد تا شده و به مسافران داده میشود.
نظافت چند وقت یکبار انجام میشود؟
کابینها فقط روزی یکبار تمیز میشوند و این کار اغلب در طول شب صورت میگیرد. ضد عفونی کنندههای دست میتوانند بهترین دوست شما در طول پرواز باشند.
امنترین جای هواپیما؟
پاسخ ساده است: دم هواپیما. دلیلش نیز این است که کابین خلبان ضرب سقوط را میگیرد و آسیب کمتری به قسمت انتهایی هواپیما وارد میشود. بنابراین آنهایی که از پرواز ترس بیشتری دارند، به یاد داشته باشند که باید همیشه دم هواپیما را رزرو کنند.
هوای داخل هواپیما چقدر تمیز است؟
سیستم تهویه هوای هواپیما کاملا داخل هواپیما قرار داشته و بنابراین سیستم بستهای است. به عبارت بهتر، هوایی که تنفس میکنید در حقیقت همان هوای فشرده شدهای است که از موتورهای هواپیما گرفته میشود. کمپرسورها کمک میکنند تا هوای بیرون را به داخل هدایت شود.
علائم هشداری هواپیما
تمام هشدارهای حین پرواز را باید اینگونه تفسیر کرد: اگر یکبار صدای دینگ شنیده شود، خدمه باید به تلفن داخل هواپیما پاسخ دهند. هنگام فرود، بلند شدن و نشستن مسافرین بر روی صندلی خود، دو یا سه بار صدای دینگ شنیده میشود. هر زمان که ارتفاع از ۱۰۰۰۰ پا بیشتر میشود که ممکن است این صدا شنیده شود. اگر پنج یا شش بار صدای دینگ شنیده شود، وضعیت فوری اعلام شده است. در این زمان البته خدمه دستورات لازم را به مسافرین میدهند.
چرا WiFi تعطیل میشود؟
در برخی پروازها که از وای فای استفاده میشود، سرعت بسیار پایین است. دلیلش این است که یک روتر کوچک برای بیش از ۱۰۰ نفر مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که هواپیما شیای متحرک است، اینترنت به سرعت وارد و سپس خارج میشود. اگر میخواهید در ارتفاع بیش از ۱۰ هزار پا به اینترنت متصل شوید، بهتر است سایتهای سنگین و عکسدار را باز نکنید و هر بار یک پنجره را باز کنید.
اگر کاپیتان پرواز مریض شود چه اتفاقی میافتد؟
خلبان و کمک خلبان همیشه دو غذای متفاوت میخورند. این ماجرا البته به صورت قانونی نانوشته است. اما چرا این قانون نانوشته رواج دارد؟ اگر یک غذا بد بود (حامل باکتری، آلودگی و غیره) بود، شخص دیگر بتواند کنترل هواپیما را در دست بگیرد.
از صندلیام متنفرم!
شاید پیش بیاید که صندلیتان را دوست نداشته باشید و بخواهید وارد بخش فرست کلاس شوید. این کار حتی پس از بلند شدن هم ممکن است اما چندان محتمل نیست. در برخی پروازها این امکان وجود دارد که خدمه فرمی را پر میکنند و دلیل انتقال شما را در آن یادداشت میکنند. شانس این کار در صورتی بارداری زنان بیشتر میشود.
خلبانها خسته نمیشوند؟
سوالی که در ذهن بسیاری وجود دارد این است که آیا خلبانها حین پروازهای طولانی مدت خسته نمیشوند؟ جواب شما را شوکه خواهد کرد: خلبانها گاهی اوقات حین پرواز خوابشان میبرد! در واقع آنها قانون میتواند در طول پرواز استراحت کوتاه داشته باشند و کنترل پرواز را به کمک خلبان خود بسپارند.
آیا ماسک اکسیژن واقعاً مرا نجات خواهد داد؟
ماسک اکسیژن تنها برای ۱۵ دقیقه اکسیژن برای شما تامین میکند. اما خونسردی خود را حفظ کنید. کم کردن ارتفاع هواپیما تا زمانی که مسافران بتوانند به راحتی تنفس کنند، در مجموع ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان میبرد.